yani 8 , hiç düşündünüzmü nereden çıktı kadınlar diye !Kadınllar gününün temeli 1800 yıllarda bir fabrikada çalışan kadınların, daha iyi çalışma koşulları için için greve gitmesi ve grev sonunda çıkan yangından kacmayarak ölmeleriyle gündeme gelmiştir.Daha ilgincide var…Kadınlara özgü bir günün olması ilk kez 26-27 Mayıs 1910′da Kopenhangda düzenlenen Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansında ortaya atıldı ve kabul edildi.Bir çok ülkede her yıl kutlanmaya başladıTarihin 8 Mart olarak saptanışı 1921’de Moskova’da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı tarafından olmuştur.
2. Dünya savaşı yıllarında bazı ülkelerde kutlanması yasaklansada ,Amerkiada kutlanmaya başlandıktan sonra Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1977 yılında 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını kabul etti.
Kısaca tarihi bu ben bir kaç istatistikten bahsetmek istiyorum
Birleşmiş Milletler tarafından yapılan bir araştırmaya göre;
1. Dünyadaki işlerin %66’sı kadınlar tarafından görülüyor.2. Buna karşın kadınlar dünyadaki toplam gelirin ancak %10’una sahipler.3. Dünya’daki mal varlığının ise % 1’ine sahipler.4. Başka bir değişle dünyadaki işlerin % 34’ü erkekler tarafından görülüyor ama erkekler dünyadaki toplam gelirin % 90’ına ve toplam mal varlığının % 99’una sahipler.

Türkiye’den Rakamlar ( Milliyet, 8 Mart 2001)
1. Şehirlerde evli kadınların % 18’i, köylerde de % 76’sı eşleri tarafından dövülüyor.2. Kadınların % 57,7’si evliliklerinin ilk gününde şiddetle karşılaşıyor.3. Aile içi suçların % 90’ını kadına karşı işlenen suçlar oluşturuyor.
Mevlana dan güzel bir söz:
Kadın annedir.Kadın sırdır. Kadın ailedir.Kadın kız çocuğudur.Kadın ninedir. Kadın zenginliktir.Kadın iffettir.Kadın cennettir.Kadın cehenneme kilittir.Kadın sırat köprüsünde yol arkadaşıdır.Kadın sığınılan limandır.Kadın, Peygamber’imizi doğurandır.

 

-- Arşiv Haberi --

İlginizi Çeker mi ? : Antibiyotik Kullanımına Dikkat ! | Uzmanlardan İlaçların Zararları Hakkında Açıklama başlıklı konuda Açıklama, Antibiyotik ve Dikkat hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konu İçin Yapılan Aramalar :
8 mart dünya kadınlar günü şiirleri kısa (46), 8 mart dünya kadınlar günü ile ilgili yazı (37), kadınlar günü ile ilgili sözler (26), dünya kadınlar günü ile ilgili yazı (25), dünya kadinlar günü ile ilgili yazilar (23), dünya kadınlar günü ile ilgili kısa şiirler (12), kadınlar günü ile ilgili resimli mesajlar (11), kadına şiddet kompozisyon (11), RESİMDEKİ GİZLİ MESAJLARjlarjlar (11), 8 mart dünya kadınlar günü şiirleri (11), 8 mart ile ilgili şiir (10), 2-8 mart dünya kadınlar günü ile ilgili yazılar (10), emekçı kadınlar şiiri (2), kadın sloganları (1), 8 mart dünya kadınlar günü slayt (1)
----------- REKLAM -----------


------------------

Share
Benzer Başlıklar :
Bunlar da İlginizi Çekebilir :
 • Kısa ama faydalı SEO Notları
 • kişisel bakım yaparken hangi kaynakları kullanıyoruz
 • maddeyi tanıyalım
 • Levent Yüksel – Beni Unutma
 • Sean Paul – Temperature

 • Bu Yazıyı Oylayın :
  Değerlendirmeniz=> Hiç Beğenmedim : 10 üzerinden 1Değerlendirmeniz => Beğenmedim : 10 üzerinden 2Değerlendirmeniz => Yetersiz : 10 üzerinden 3Değerlendirmeniz => Ortalama : 10 üzerinden 4Değerlendirmeniz => Ortalama : 10 üzerinden 5Değerlendirmeniz => Ortalama : 10 üzerinden 6Değerlendirmeniz => Beğendim : 10 üzerinden 7Değerlendirmeniz => Beğendim : 10 üzerinden 8Değerlendirmeniz => Çok Beğendim : 10 üzerinden 9Değerlendirmeniz => Çok Beğendim : 10 üzerinden 10 (Toplam 7 kez oylandı; Oy Ortalaması: 10 üzerinden 5,00)

  (Oyunuzu yıldızların üzerine tıklayarak kullanabilirsiniz. Değerlendirme sağa gittikçe olumlu yönde artar. Teşekkür ederiz.)
  Loading...

  Yorum Yazın

  Üyelik gerektirmez. Anonim yorum yapabilirsiniz.

  :D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen:

  Yorumunuz Onaylandıktan Sonra Yayınlanacaktır.

  *