ile sistemi arasındaki ilişkiyi incelersek bu ilişkinin coğrafi koordinat sistemi ile ilgili olduğunu görürüz peki coğrafi koordinat sistemi nedir?
Dünya’ nın üzerindeki temsili enlem ve boylamlar, koordinatları belirlemek için kullanılır Coğrafi koordinat sistemi, Dünya üzerindeki her noktanın yerini belirtmek için kullanılabilen bir yer bulma sistemidir. Küresel koordinat sistemindeki üç bileşenden ikisi kullanılarak belirtilir (enlem ve boylam). ilk defa Babilliler ortaya atmış, sonrasında Batlamyus tarafından bir tam çemberin 360 derece olduğunun belirtilmesi ile teori daha da geliştirilmiştir. Aynı zamanda belli bir yerin daha önceden ölçeklendirilmiş hatlar üzerindeki keşişim noktası için de koordinat kelimesi kullanılabilir.
Günümüzde savaşlarda kullanılan her türlü araç ve gereç coğrafi koordinatı kullanmaktadır. Örneğin bir uçak, belirli bir hedefe atacağı güdümlü mermi için coğrafi koordinatı belirleyip ona göre taaruz eder. Bir savaş gemisi ufuk çizgisinden ötede olduğunu düşündüğü ve gözle göremediği bir hedefe sadece koordinatlarını bilerek uzun menzilli güdümlü mermiler ile nokta atışı yapabilir. Yani bizim biraz sonra oyun kurallarından bahsedeceğimiz amiral battı oyununun hemen hemen birebir kopyası savaş ortamında yaşanır. Sadece savaşlarda değil aynı zamanda barış ortamında da koordinat sistemi her yerde kullanılır. En basiti uydu antenlerimizi bile koordinat sisteminden faydalanarak uydu üzerine yönlendiririz. Kaybolan dağcılarımızı bulmak harita üzerindeki yerleri bulmak gibi birçok alanda koordinat sistemini bilerek veya bilmeyerek kullanmaktayız. Amiral battı oyunu da nerede olduğunu bilmediğimiz bir hedefe sadece tahmini koordinat kullanarak atış yapmamızı sağlar. Hedefe bir isabet kaydettiğimizde ise yakın koordinatları ateş altına almamız gerektiğinden koordinat sistemini tanımlamak için kullanılabilecek en güzel oyundur. Gerçek hayatta kullanılan enlem ve boylamların yerini oyunda rakam ve harfler almaktadır. Oyunun kuralları ve nasıl oynandığı konusunda bilgi verildiğinde koordinat sistemi ve oyun arasındaki bağlantı daha iyi anlaşılacaktır.

İlginizi Çeker mi ? : 15 yıldır girilemeyen kamp yerle bir başlıklı konuda girilemeyen, yerle ve Yıldır hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konu İçin Yapılan Aramalar :
koordinat sistemi ile ilğili oyunlar (37), nasreddin tusi haqqinda melumat (30), koordinat sisteminin faydaları ve zararları (23), koordinat sisteminin zararları (12), koordinat sisteminin faydaları (11), nesredin tusi haqinda insa (2), melumat yerleri (2), nesredin tusinin letifeleri (1), kliplerde cekilen naira haqqinda melumat (1), koordinat sistemi oyun (1), koordinat haqinda melumat (1), Unutqanliq en böyuk faciemizdir haqqinda inwa (1)
Share

Etiketler : , , , , ,

Benzer Başlıklar :
Bunlar da İlginizi Çekebilir :
 • Atatürk Ve İnsan Hakları Araştırma
 • Askuslu Mantarlar
 • Yeşil Gece Romanının Tahlili
 • Ülkemizde Bulunan Meke Gölünün Nasıl Oluştuğu Ve Fiziki Özellikleri
 • Tuğba Canin Hayati

 • Bu Yazıyı Oylayın :
  Değerlendirmeniz => Beğenmedim : 10 üzerinden 1Değerlendirmeniz => Beğenmedim : 10 üzerinden 2Değerlendirmeniz => Beğenmedim : 10 üzerinden 3Değerlendirmeniz => Ortalama : 10 üzerinden 4Değerlendirmeniz => Ortalama : 10 üzerinden 5Değerlendirmeniz => Ortalama : 10 üzerinden 6Değerlendirmeniz => Beğendim : 10 üzerinden 7Değerlendirmeniz => Beğendim : 10 üzerinden 8Değerlendirmeniz => Çok Beğendim : 10 üzerinden 9Değerlendirmeniz => Çok Beğendim : 10 üzerinden 10 (Toplam 13 kez oylandı; Oy Ortalaması: 10 üzerinden 8,46)

  (Oyunuzu yıldızların üzerine tıklayarak kullanabilirsiniz. Değerlendirme sağa gittikçe olumlu yönde artar. Teşekkür ederiz.)
  Loading...Loading...

  11 Yorum var - “amiral battı oyunu ile koordinat sisteminin ilişkisi”

  1. maketi nasıl yapılır onuda anlatırmısınız? :?:

  2. çok güzel olmuş çok saolun projemde çok işe yarıyacak :D:D:D :mrgreen:

  3. kurnazzzzzzzzzzzzzz :

   çok teeeeeşekkür ederimm ,çok yardmcııı oldnz baktm yazdm valla o kadar. ama kesin 5 alrm :mrgreen::mrgreen::D :P

  4. tamda aqradığımı buldum çok teşekkürler bakıp bakıp yaptım projemi ,ama kesin 100 alırım. :D :-) :P :mrgreen:

  5. Çok Ama Çokkk Sağolunnnnnn :D :-) :lol::lol:

  6. çok teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz bana ve 100 aldım

  7. hiç üşenmeden yazmışınız çok saolun valla :D:D

  Yorum Yazın

  Üyelik gerektirmez. Anonim yorum yapabilirsiniz.

  :D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen:

  YORUMUNUZ ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR !
  *