ile sistemi arasındaki ilişkiyi incelersek bu ilişkinin coğrafi sistemi ile ilgili olduğunu görürüz peki coğrafi sistemi nedir?
Dünya’ nın üzerindeki temsili enlem ve boylamlar, koordinatları belirlemek için kullanılır Coğrafi koordinat sistemi, Dünya üzerindeki her noktanın yerini belirtmek için kullanılabilen bir yer bulma sistemidir. Küresel koordinat sistemindeki üç bileşenden ikisi kullanılarak belirtilir (enlem ve boylam). ilk defa Babilliler ortaya atmış, sonrasında Batlamyus tarafından bir tam çemberin 360 derece olduğunun belirtilmesi ile teori daha da geliştirilmiştir. Aynı zamanda belli bir yerin daha önceden ölçeklendirilmiş hatlar üzerindeki keşişim noktası için de koordinat kelimesi kullanılabilir.
Günümüzde savaşlarda kullanılan her türlü araç ve gereç coğrafi koordinatı kullanmaktadır. Örneğin bir uçak, belirli bir hedefe atacağı güdümlü mermi için coğrafi koordinatı belirleyip ona göre taaruz eder. Bir savaş gemisi ufuk çizgisinden ötede olduğunu düşündüğü ve gözle göremediği bir hedefe sadece koordinatlarını bilerek uzun menzilli güdümlü mermiler ile nokta atışı yapabilir. Yani bizim biraz sonra oyun kurallarından bahsedeceğimiz amiral battı oyununun hemen hemen birebir kopyası savaş ortamında yaşanır. Sadece savaşlarda değil aynı zamanda barış ortamında da koordinat sistemi her yerde kullanılır. En basiti uydu antenlerimizi bile koordinat sisteminden faydalanarak uydu üzerine yönlendiririz. Kaybolan dağcılarımızı bulmak harita üzerindeki yerleri bulmak gibi birçok alanda koordinat sistemini bilerek veya bilmeyerek kullanmaktayız. Amiral battı oyunu da nerede olduğunu bilmediğimiz bir hedefe sadece tahmini koordinat kullanarak atış yapmamızı sağlar. Hedefe bir isabet kaydettiğimizde ise yakın koordinatları ateş altına almamız gerektiğinden koordinat sistemini tanımlamak için kullanılabilecek en güzel oyundur. Gerçek hayatta kullanılan enlem ve boylamların yerini oyunda rakam ve harfler almaktadır. Oyunun kuralları ve nasıl oynandığı konusunda bilgi verildiğinde koordinat sistemi ve oyun arasındaki bağlantı daha iyi anlaşılacaktır.

İlginizi Çeker mi ? : Ben Buraya Siyasetten Düştüm ! başlıklı konuda Buraya, Düştüm ve Siyasetten hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konu İçin Yapılan Aramalar :
koordinat sistemi ile ilğili oyunlar (38), nasreddin tusi haqqinda melumat (37), koordinat sisteminin faydaları ve zararları (23), koordinat sisteminin zararları (12), koordinat sisteminin faydaları (11), AMİRAL BATTİ OYUNUNU KOORDİNAT DÜZLEMİNDE GÖSTERME (1), general battı oyunu ve koordinat sistemi (1), KOORDİNAT SİSTEMİ OYUNLARI (1)
----------- REKLAM -----------


------------------

Share
Benzer Başlıklar :
Bunlar da İlginizi Çekebilir :
 • Uğur Arslan – Altın Hızma
 • Leman Sam – Kavak Yelleri
 • Allah 'a Kavuşmayı İnkar
 • Vişne Marmelatı
 • geniş zaman cümleleri

 • Bu Yazıyı Oylayın :
  Değerlendirmeniz=> Hiç Beğenmedim : 10 üzerinden 1Değerlendirmeniz => Beğenmedim : 10 üzerinden 2Değerlendirmeniz => Yetersiz : 10 üzerinden 3Değerlendirmeniz => Ortalama : 10 üzerinden 4Değerlendirmeniz => Ortalama : 10 üzerinden 5Değerlendirmeniz => Ortalama : 10 üzerinden 6Değerlendirmeniz => Beğendim : 10 üzerinden 7Değerlendirmeniz => Beğendim : 10 üzerinden 8Değerlendirmeniz => Çok Beğendim : 10 üzerinden 9Değerlendirmeniz => Çok Beğendim : 10 üzerinden 10 (Toplam 14 kez oylandı; Oy Ortalaması: 10 üzerinden 8,57)

  (Oyunuzu yıldızların üzerine tıklayarak kullanabilirsiniz. Değerlendirme sağa gittikçe olumlu yönde artar. Teşekkür ederiz.)
  Loading...

  11 Yorum var - “amiral battı oyunu ile koordinat sisteminin ilişkisi”

  1. maketi nasıl yapılır onuda anlatırmısınız? :?:

  2. çok güzel olmuş çok saolun projemde çok işe yarıyacak :D:D:D :mrgreen:

  3. kurnazzzzzzzzzzzzzz :

   çok teeeeeşekkür ederimm ,çok yardmcııı oldnz baktm yazdm valla o kadar. ama kesin 5 alrm :mrgreen::mrgreen::D :P

  4. tamda aqradığımı buldum çok teşekkürler bakıp bakıp yaptım projemi ,ama kesin 100 alırım. :D :-) :P :mrgreen:

  5. Çok Ama Çokkk Sağolunnnnnn :D :-) :lol::lol:

  6. çok teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz bana ve 100 aldım

  7. hiç üşenmeden yazmışınız çok saolun valla :D:D

  8. çok teşekkürler çok güzel. çok ama çok işime yaradı. öğretmen de beğendi. kim yazdıysa ve bu sayfada paylaştıysa sonsuz teşekkürler :D :mrgreen:

  9. Çok ama çok teşekkürler. Galiba tüm öğretmenler başka ayrı ayrı okullardaki öğretmenler amiral battı ile koordinat sisteminin arasındaki ilişkiyi sormuş.Çok güzel ve çok bilgili bir proje ödevi yazısı.Çok teşekkür ederim.Yazan kişiye de. Tam da aradığım yazı :-) :wink:

  Yorum Yazın

  Üyelik gerektirmez. Anonim yorum yapabilirsiniz.

  :D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen:

  Yorumunuz Onaylandıktan Sonra Yayınlanacaktır.

  *