Okka (ya da kiyye), Osmanlı İmparatorluğu döneminde kullanılmış olan eski bir ağırlık ölçüsü birimidir. Şehir ve kasabalara göre ağırlık değeri farklılık göstermekle beraber, genellikle 1282 gram değerinde kabul edilmiştir.
, Türkiye’de metrenin resmen kabulüne kadar kullanılan uzunluk ölçüsü birimi ve aleti.
Kullanıldıkları yerlere ve uzunluklara göre arşın:
Çarşı arşını
Daha çok çarşı ve pazarda kullanılırdı. hesabıyla çarşı arşını 68 cm’dir.
Bina ve mimar arşını
75,8 cm’dir. Bu arşının uzunluğunda zamanla değişiklikler oldu. Üçüncü Selim Han abanoz ağacından bir mimar arşını yaptırdı. Bunun ölçü olarak kullanılmasını istedi ve kütüphaneye kaldırttı.
,balıkçılıkta kullanılan uzunluk birimidir. Bir yaklaşık olarak 170cm uzunluğa denktir

İlginizi Çeker mi ? : Bakıda qaz xəttində güclü partlayış baş verib başlıklı konuda Bakıda, güclü ve partlayış bilgiler verilmektedir.

Bu Konu İçin Yapılan Aramalar :
arşın endaze kulaç ve metre hakkında bilgi (271), selin kula (122), endaze okka arşın bunlar günümüzde kullanılıyor mu neden (120), arşın endaze kulaç ve metre hakkında bilgiler (92), arşın endaze kulaç ve metre hakkında bilgi toplayınız (81), arşın endaze kulaç ve metre (46), arşın endaze kulaç metre hakkında bilgi (42), endaze okka arşın nedir (39), arşın endaze kulaç metre (29), endaze günümüzde kullanılıyor mu neden (26), okka ve kilogram hakkında bilgi (26), endaze okka arşın gibi sözcükler günümüzde kullanılıyor mu (26), endaze hakkında bilgi (24), okka kilogram arşın endaze kulaç metre hakkında bilgi (22), endaze arşın okka nedir (22), endaze ile ilgili görseller (21), endaze günümüzde kullanılıyor mu (20), endaze okka arsin gunumuzde kullanılıyor mu neden (18), endaze nerelerde kullanılır (18), arşın endaze kulaç metre hakkında bilgiler (17), endaze okka arşın günümüzde kullanılıyor mu (16), okka ve kilogram hakkında bilgi toplayınız (15), endaze yerine şimdi ne kullanılıyor (15), arşın günümüzde kullanılıyor mu (15), okka kilogram arşın endaze kulaç ve metre (14), kulaç ve metre hakkında bilgi (13), okka arşın endaze kulaç (12), arşın endaze kulaç ve metre nedir (11), arşın endaze kulaç ve metre ile ilgili bilgiler (11), endaze okka arşın gibi sözcükler günümüzde kullanılıyor mu neden (11), arşin endaze kulaç ve metre hakkında kısa bilgiler (11), arşın endaze kulaç ve metre hakkında kısa bilgi (11), arşın endaze (10), 1 endaze kaç metredir (10), arşın ile ilgili görseller (10), endaze nedir nerelerde kullanılır (10), arşın ve endaze hakkında bilgi (1), endaze nerede kullanılır (1), GOOGLE OKKA HAKKINDA BİLGİ (1), GOOGLE ARŞIN ENDAZE HAKKINDA BİLGİ (1), arsin nerelerde kullanilir (1), arşın ve endaze yeri neden metre kulanılmıştır (1), arşın ve kulaç nedir nerelerde (1)
Share

Etiketler : , , , , ,

Benzer Başlıklar :
Bunlar da İlginizi Çekebilir :
 • Abdestsiz emzirilen süt
 • İnsan Betimlemesi
 • anne ile ilgili özdeyişler
 • Kuranı Kerimin Temel Eğitici Nitelikleri
 • Saygı ile İlgili Kompozisyon

 • Bu Yazıyı Oylayın :
  Değerlendirmeniz=> Hiç Beğenmedim : 10 üzerinden 1Değerlendirmeniz => Beğenmedim : 10 üzerinden 2Değerlendirmeniz => Yetersiz : 10 üzerinden 3Değerlendirmeniz => Ortalama : 10 üzerinden 4Değerlendirmeniz => Ortalama : 10 üzerinden 5Değerlendirmeniz => Ortalama : 10 üzerinden 6Değerlendirmeniz => Beğendim : 10 üzerinden 7Değerlendirmeniz => Beğendim : 10 üzerinden 8Değerlendirmeniz => Çok Beğendim : 10 üzerinden 9Değerlendirmeniz => Çok Beğendim : 10 üzerinden 10 (Toplam 10 kez oylandı; Oy Ortalaması: 10 üzerinden 7,20)

  (Oyunuzu yıldızların üzerine tıklayarak kullanabilirsiniz. Değerlendirme sağa gittikçe olumlu yönde artar. Teşekkür ederiz.)
  Loading...Loading...

  Yorum Yazın

  Üyelik gerektirmez. Anonim yorum yapabilirsiniz.

  :D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen:

  YORUMUNUZ ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR !
  *