Okka (ya da kiyye), Osmanlı İmparatorluğu döneminde kullanılmış olan eski bir ağırlık ölçüsü birimidir. Şehir ve kasabalara göre ağırlık değeri farklılık göstermekle beraber, genellikle 1282 gram değerinde kabul edilmiştir.
, Türkiye’de metrenin resmen kabulüne kadar kullanılan uzunluk ölçüsü birimi ve aleti.
Kullanıldıkları yerlere ve uzunluklara göre arşın:
Çarşı arşını
Daha çok çarşı ve pazarda kullanılırdı. hesabıyla çarşı arşını 68 cm’dir.
Bina ve mimar arşını
75,8 cm’dir. Bu arşının uzunluğunda zamanla değişiklikler oldu. Üçüncü Selim Han abanoz ağacından bir mimar arşını yaptırdı. Bunun ölçü olarak kullanılmasını istedi ve kütüphaneye kaldırttı.
,balıkçılıkta kullanılan uzunluk birimidir. Bir yaklaşık olarak 170cm uzunluğa denktir

İlginizi Çeker mi ? : Savaşın yaşama hakkını tehdit etmesi başlıklı konuda etmesi, hakkını ve Savaşın bilgiler verilmektedir.

Bu Konu İçin Yapılan Aramalar :
arşın endaze kulaç ve metre hakkında bilgi (271), selin kula (122), endaze okka arşın bunlar günümüzde kullanılıyor mu neden (120), arşın endaze kulaç ve metre hakkında bilgiler (92), arşın endaze kulaç ve metre hakkında bilgi toplayınız (81), arşın endaze kulaç ve metre (46), arşın endaze kulaç metre hakkında bilgi (42), endaze okka arşın nedir (39), arşın endaze kulaç metre (29), endaze okka arşın gibi sözcükler günümüzde kullanılıyor mu (26), okka ve kilogram hakkında bilgi (26), endaze günümüzde kullanılıyor mu neden (26), endaze hakkında bilgi (24), endaze arşın okka nedir (22), okka kilogram arşın endaze kulaç metre hakkında bilgi (22), endaze ile ilgili görseller (21), endaze günümüzde kullanılıyor mu (20), endaze okka arsin gunumuzde kullanılıyor mu neden (18), endaze nerelerde kullanılır (18), arşın endaze kulaç metre hakkında bilgiler (17), endaze okka arşın günümüzde kullanılıyor mu (16), endaze yerine şimdi ne kullanılıyor (15), okka ve kilogram hakkında bilgi toplayınız (15), arşın günümüzde kullanılıyor mu (15), okka kilogram arşın endaze kulaç ve metre (14), kulaç ve metre hakkında bilgi (13), okka arşın endaze kulaç (12), arşın endaze kulaç ve metre nedir (11), endaze okka arşın gibi sözcükler günümüzde kullanılıyor mu neden (11), arşın endaze kulaç ve metre ile ilgili bilgiler (11), arşin endaze kulaç ve metre hakkında kısa bilgiler (11), arşın endaze kulaç ve metre hakkında kısa bilgi (11), endaze nedir nerelerde kullanılır (10), arşın endaze (10), arşın ile ilgili görseller (10), 1 endaze kaç metredir (10), kulaç günümüzde ne diye kullanır (1)
Share
Benzer Başlıklar :
Bunlar da İlginizi Çekebilir :
 • Ahlakla İlgili Deyimler
 • Uyuşturucudan Korunma Yolları
 • Demet Akalın – Anlatamadın mı ?
 • Bir Şiir Yandıysa
 • Mimar Sinan 'ın İlgi Duyduğu Alanlar

 • Bu Yazıyı Oylayın :
  Değerlendirmeniz=> Hiç Beğenmedim : 10 üzerinden 1Değerlendirmeniz => Beğenmedim : 10 üzerinden 2Değerlendirmeniz => Yetersiz : 10 üzerinden 3Değerlendirmeniz => Ortalama : 10 üzerinden 4Değerlendirmeniz => Ortalama : 10 üzerinden 5Değerlendirmeniz => Ortalama : 10 üzerinden 6Değerlendirmeniz => Beğendim : 10 üzerinden 7Değerlendirmeniz => Beğendim : 10 üzerinden 8Değerlendirmeniz => Çok Beğendim : 10 üzerinden 9Değerlendirmeniz => Çok Beğendim : 10 üzerinden 10 (Toplam 10 kez oylandı; Oy Ortalaması: 10 üzerinden 7,20)

  (Oyunuzu yıldızların üzerine tıklayarak kullanabilirsiniz. Değerlendirme sağa gittikçe olumlu yönde artar. Teşekkür ederiz.)
  Loading...

  Yorum Yazın

  Üyelik gerektirmez. Anonim yorum yapabilirsiniz.

  :D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen:

  Yorumunuz Onaylandıktan Sonra Yayınlanacaktır.
  *