Güneş’e bakmak sakıncalıdır?

Optisyen Nazif Eken, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 29 Mart Çarşamba günü gerçekleşecek güneş tutulmasıyla ilgili en önemli konulardan birinin göz sağlığı ve güvenliği olduğunu açıkladı.

Güneşten gelen UV ışınlarının gözlerde önemli ve kalıcı tahribatlara yol açabileceğini de belirten Eken, şunları kaydetti: ´´ direkt bakılması durumunda oluşabilecek göz rahatsızlıklarından biri, genellikle kayak sporuyla ilgilenen insanlarda görülen kar körlüğüdür. Bir diğer rahatsızlık ise halk arasında et büyümesi olarak bilinen (Pterjium)dur. Bu, göz merceği içerisinde proteinlerin yapısını bozarak katarakt oluşumuna yol açar. Çıplak gözle koruyucu filtreler kullanmaksızın kısa süre bakılması sonucu şiddetli ışık ile oluşan puslu görme ve görüntüde kırılma problemi kalıcı olur. Bu iki problemin de tedavisi bulunmamaktadır. Hatta kör olma riski bile yüzde 100´e yakındır.´´

Eken, özellikle katarakt ameliyatı olan veya lazer tedavisi görmüş kişilerin kesinlikle güneşe bakmaması gerektiğini de belirterek, ´´Katarakt ya da lazer tedavisi olmuş kişilerin, özel tutulma gözlükleriyle bile olsa güneşe direkt bakmaları son derece risklidir. Bu sebepten o gün çok istenilse dahi göz sağlıklarını korumaları amacıyla güneş tutulmasını izlememeleri gerekmektedir´´ dedi

İlginizi Çeker mi ? : Ben Buraya Siyasetten Düştüm ! başlıklı konuda Buraya, Düştüm ve Siyasetten hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konu İçin Yapılan Aramalar :
güneşe neden bakamayız (34), güneşe cıplak gözle neden bakamayız (1), Güneşe neden doğrudan bakmamalıyız (1)
----------- REKLAM -----------


------------------

Share
Benzer Başlıklar :
Bunlar da İlginizi Çekebilir :
 • 4 büyük mezhep imamları
 • Scrapebox | Yorumları Otomatik Onaylayan Blogları Bulma
 • ormanla ilgili özdeyiş
 • Komik Hazır / SMS Mesajları
 • Kimseyi Değiştiremezsin Hayatta

 • Bu Yazıyı Oylayın :
  Değerlendirmeniz=> Hiç Beğenmedim : 10 üzerinden 1Değerlendirmeniz => Beğenmedim : 10 üzerinden 2Değerlendirmeniz => Yetersiz : 10 üzerinden 3Değerlendirmeniz => Ortalama : 10 üzerinden 4Değerlendirmeniz => Ortalama : 10 üzerinden 5Değerlendirmeniz => Ortalama : 10 üzerinden 6Değerlendirmeniz => Beğendim : 10 üzerinden 7Değerlendirmeniz => Beğendim : 10 üzerinden 8Değerlendirmeniz => Çok Beğendim : 10 üzerinden 9Değerlendirmeniz => Çok Beğendim : 10 üzerinden 10 (Toplam 4 kez oylandı; Oy Ortalaması: 10 üzerinden 5,25)

  (Oyunuzu yıldızların üzerine tıklayarak kullanabilirsiniz. Değerlendirme sağa gittikçe olumlu yönde artar. Teşekkür ederiz.)
  Loading...

  1 Yorum var - “güneşe neden çıplak gözle bakamayız”

  1. Ece görmezmi :

   Slm ödevimi yapmam için bu bilgi önemliydi ve buradan öğrendim Teşekkür ederim cok guzel yazmis

  Yorum Yazın

  Üyelik gerektirmez. Anonim yorum yapabilirsiniz.

  :D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen:

  Yorumunuz Onaylandıktan Sonra Yayınlanacaktır.

  *