Hafızanınızı Geliştirmenin En Yöntemleri:

Hemen hemen hepimiz fotoğraf hafızasına sahip olmak isteriz. Şunu bir düşünün çocukluğunuzdan itibaren okuduğunuz bütün kitaplardaki bütün
Hafızanınızı Geliştirmenin En Etkili Yöntemleri:
Hemen hemen hepimiz fotoğraf hafızasına sahip olmak isteriz. Şunu bir düşünün çocukluğunuzdan itibaren okuduğunuz bütün kitaplardaki bütün bilgileri hatırlama gibi bir yeteneğiniz var ve bu özelliğinizle oynadığınız gerektiren oyunlarda oyunlarda, kartları ya da taşları takip etmemiz gereken oyunlarda bize saygınlık kazandırır. Bunun yanında iyi bir hafızaya sahip olmanız üniversite yıllarınızda baş belası olan vize ve finalleri kolaylıkla atlatabilirsiniz. Ama maalesef her insan bu kapasitede bir hafızaya sahip olamıyor. Ama bu durumu iyileştirmek aslında bizim elimizde olan uygulamalarla mümkündür. Gelin bunlara bir göz atalım:
1-) Yapın:
Şunu en baştan kabullenelim ki beynimi ne kadar çok kullanırsak o kadar geliştiririz. Beyinde Boşaltma diye bir durum söz konusu değildir. O halde beyninizi geliştirmek istiyorsanız mutlaka beyin ezersizleri ya da beyninizi farklı etkinliklerle çalıştırırsanız geliştirebilirsiniz, beyninizi mümkün olduğunca fazla kullanmalısınız. Beyninizi geliştirmesi muhtemel olan hafıza oyunlarına zaman ayırmalısınız.
2-) Hafıza Oyunları Oynayın:
Halihazırda kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir çok hafıza ve zeka oyunu bulunmaktadır. İnternete girdiğinizde bu iş için küçük bir araştırma yapabilirsiniz ihtiyacınız olan beyin egzersizlerine ulaşmak bu kadar kolay. Bu oyunlar seviye seviye sıralanmış olduğu için en basitten başlayıp beyninizi ve ya hafızanızı aşama aşama geliştirebilirsiniz.
3-) Taktikleri Kullanın:
Hafızalarını geliştirmek zorunda olan insanların görsel taktiklerle çalışanları yaptıkları etkinlikler sonucunda hafızalarının geliştiğini belirtmişlerdir. Örneğin; aylık alışveriş yapan bir ailesiniz ve çoğu zaman alacaklarınızın bir kısmını unutuyorsunuz. Bu gibi bir durumda evinize ve ya uygunsa iş yerinize de bunlarla ilgili görseller yerleştirmelisiniz. Belki iğreç bir örnek oldu ama anlatmak istediğim şey göze hitap eden uyarıcıları kullanmanız hatırlamada güçlük çekeceğiniz bilgiler için işinize yarayacaktır. Mesela banyo için bir temizlik malzemesine ihtiyacınız var ve çoğu zaman bunu almayı unutuyorsunuz o zaman bu malzemeyle ilgili görseli banyoya iliştirmelisiniz. Yabancı dil öğreniyorsanız bu kelimeleri görselleştirin bunun faydasını göreceksiniz.
4-) Hafızanıza kaydetmek İstediğinizi Sık Tekrar Edin:
Bazı insanlar kendi kendilerine tekrar ettikleri bilgileri çok kolay hafızalarına kaydetmelisiniz. Örneğin; bir kişinin adını ezberlemenin en kolay yolu o kişiyle konuşurken ismini kullanarak diyalog kurmalıyız. Bu şekilde göreceksiniz ki o isim o yüzle özdeşleşecektir. Ve o yüzün sahibini görür görmez ismini de hatırlamanız kolaydır. Bu durum telefon numarasını akılda tutmayı da kolaylaştırabilir. Sonuç olarak ne kadar çok kullanırsanız o kadar kolay hafızanıza kaydedersiniz.
5-) Yemenize Dikkat Edin:
Beyninizi sağlığınıza koruyan ve hafızanızı geliştirmenize katkı sağlayan yiyecekler vardır. Mesela fıstık ve süt beyninizin şeklini korur. Aynı şey balık ve beyni geliştiren türde proteinleri içeren et yemeklerinde de söz konusudur. Aslında, bu yiyecekler çocukalr için çok önemlidir zira onlar gelişme çağında olduklarından ve buna bağlı olarak beyinleri de gelişmekte olduğundan beyinlerinin bu gıdalara ihtiyacı vardır.
6-) Gruplandırma Yapın:
Bilgileri akılda tutmanın etkili bir yolu da onları bazı özelliklerine göre gruplandırmaktır. Örneğin, telefon numaralarını hemen hepimiz haneli olarak aklımıza kaydederiz bunun açıklaması bilgileri gruplandırdığımızda daha kolay aklımızda tutabilmemizdir. Mesela 11 haneli bir telefon numarasını 4’erli 3’erli ve2’şerli hanelere ayırarak aklımızda tutmaya çalışırız ve bunda da başarılı oluruz.
Hafıza geliştirmek için ve beyin sağlığınızı sürdürmek için yapabileceğiniz bir çok yol mevcuttur. Yeter ki bu uygulamaları yapmanız gerektiğini kabul edin.

 

-- Arşiv Haberi --

İlginizi Çeker mi ? : Suizan Hüsnü Zan başlıklı konuda hüsnü ve Suizan hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konu İçin Yapılan Aramalar :
hafıza geliştirme etkinlikleri (18), çocuklarda hafıza geliştirme (11), görsel hafıza etkinlikleri (1)
----------- REKLAM -----------


------------------

Share
Benzer Başlıklar :
Bunlar da İlginizi Çekebilir :
 • bir yılda kaç saat var
 • Sagopa Kajmer – Drama Yolları
 • Mirkelam – Zahmet Ne Demek
 • Ceza – Panaroma Harem
 • hangi vitamin eksikliği hangi hastalıklara yol açar

 • Bu Yazıyı Oylayın : Değerlendirmeniz=> Hiç Beğenmedim : 10 üzerinden 1Değerlendirmeniz => Beğenmedim : 10 üzerinden 2Değerlendirmeniz => Yetersiz : 10 üzerinden 3Değerlendirmeniz => Ortalama : 10 üzerinden 4Değerlendirmeniz => Ortalama : 10 üzerinden 5Değerlendirmeniz => Ortalama : 10 üzerinden 6Değerlendirmeniz => Beğendim : 10 üzerinden 7Değerlendirmeniz => Beğendim : 10 üzerinden 8Değerlendirmeniz => Çok Beğendim : 10 üzerinden 9Değerlendirmeniz => Çok Beğendim : 10 üzerinden 10

  (Bu yazı henüz kimse tarafından oylanmamış. İlk siz değerlendireceksiniz. Oyunuzu yıldızların üzerine tıklayarak kullanabilirsiniz. Değerlendirme sağa gittikçe olumlu yönde artar.)
  Loading...

  Yorum Yazın

  Üyelik gerektirmez. Anonim yorum yapabilirsiniz.

  :D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen:

  Yorumunuz Onaylandıktan Sonra Yayınlanacaktır.

  *