İNSAN İSKELETİNİN KISIMLARI:

207 kemikten oluşan insan iskeleti baş, gövde, üyeler olmak üzere üç kısımda incelenir.
1.Baş İskeleti: Beyin, beyincik ve sinir merkezlerini içinde bulundurur. Kafatası ve yüz iskeleti olarak iki kısımda incelenir.
a)Kafatası İskeleti: Alın(1), yan kafa (2), ard kafa(1), şakak(2), temel(1) ve kalbur(1) kemiklerinden . Oynamaz eklemlerle birbirlerine bağlanırlar. Beyin ve beyinciği tamamen kapatarak korurlar. Yalnız omurilik ve sinirlerin giriş çıkışlarını sağlayan delikler vardır.
b)Yüz İskeleti: Tırnakçık(2), elmacık(2), burun(2), sapan(1), boynuzcuk(2), üst çene(2), damak(2), alt çene(1) kemiklerinden oluşur. Oynamaz eklemlerle birbirine bağlanmıştır. Sadece alt çene kemiği yarı oynar eklemlerle şakak kemiğine bağlıdır.

2.Gövde İskeleti: Sinir sistemi ve iç organları korur. Vücudu dik tutar. Gövdeyi oluşturan kemikler, omurga, kaburga, göğüs, omuz ve kalça kemiklerinden oluşmuştur. Omurga, boyundan kuyruk sokumuna kadar uzanan 33 omurun üst üste gelmesi ile oluşmuştur. Her omurda iki yan çıkıntı, bir dikensi çıkıntı, omur cismi, omur deliği, omur yayları ve eklem çıkıntıları vardır. Üst üste gelen omurlar kıkırdak disklerle birbirine bağlanarak omurgayı oluştururlar. Omurlar üst üste geldiğinde omur delikleri birleşerek omurga kanalını oluştururlar. Omurga kanalını omurilik doldurur. Omurga ortalama 75 cm uzunluğunda, dirençli ve bükülgen, uzun, ‘S’ şeklinde bir kemik dizisidir. Omurga bütünüyle ekle alındığında dört eğrilik göze çarpar: Öne doğru dışbükey boyun eğriliği; öne doğru içbükey sırt eğriliği(kifoz); öne doğru dışbükey bel eğriliği (lordoz); öne doğru içbükey sağrı eğriliği. Omurga beş bölgeye ayrılır.
1. Boyun (7)
2. Sırt (12)
3. Bel (5)
4. Sağrı (5)
5. Kuyruk sokumu (4)

Boyun bölgesinin birinci kemiğine atlas kemiği, ikinci kemiğine ise eksen kemiği denir.İç içe geçmişlerdir. Boyunun sağa sola dönmesini sağlarlar. Sırt bölgesi 12 omurdan oluşur. Kaburgalar bir uçları ile sırt omuruna bağlanırlar. Bel bölgesi 5 omurdan oluşur. Vücudun hiçbir kısmıyla bağlantılı olmadığı için kolaylıkla hareket edebilir. Sağrı bölgesi 5 omurdan oluşur. İnsanın dik durması ve yürümesinde etkili olan bölgedir.Kuyruk sokumu 4 omurdan oluşmuştur. Bu omurlar birleşerek tek omur halini almıştır.
Göğüs kemiği vücudun göğüs bölgesinde yer alan üst kısmı geniş, alta doğru sivrilen yassı bir kemiktir. Vücudun göğüs kısmında yer alan 15-20 cm boyundaki bu kemiğe göğüs kemiği denir. Sap, gövde ve hançerimsi çıkıntı olmak üzere üç kısımdan oluşmuştur.
Üzerinde enine ibikler ve kas-bağ bağlantı yerleri bulunur. On iki çift olan kaburgaların ilk yedi çifti göğüs kemiğine, sekiz, dokuz ve onuncu çiftler ise yedinci kaburgaya bağlıdır. Son iki kaburganın uçları serbesttir. Yüzücü kaburgalar denir.
Omuz kemerleri önde köprücük (2), arkada kürek (2) kemiğinden oluşur. Kalça kemeri kalça, oturga ve çatı kemiklerinden oluşur. Kalça kemikleri birbirleriyle ve sağrı bölgesi kemikleriyle birleşerek leğen denilen yapıyı oluşturur. Leğen gövdeye bağlanarak karın bölgesindeki iç organlara alttan desteklik sağlar.

3.Üye İskeleti: Kol ve bacak kemiklerinden meydana gelmiştir. Kas sistemi ile birlikte çalışırlar. Otuz bir kolda, otuz bir bacakta olmak üzere yüz yirmi kemikten oluşur. Bunlar ;
a)Kol Kemikleri: Pazı(1), ön kol(1), dirsek(1), bilek(8), tarak(5), parmak(14)
b)Bacak Kemikleri: Uyluk(1), dizkapağı(1), kaval(1), baldır(1), bilek(7), tarak(5), parmak(14)dir.

İlginizi Çeker mi ? : Google Caffeine Yayında başlıklı konuda Caffeine, Google ve yayında hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konu İçin Yapılan Aramalar :
insan iskeleti kaç kısımda incelenir (27), iskeletimiz ka? b?l?mden olu?ur (19), govdemiz kaca ayrilir (14), gövde iskeleti kaç kısımdan oluşur (11), iskelet nedir kaç kısma ayrılır (6), iskelet kaç kısma ayrılır (6), gövdemız ikiye ayrılır adları nelerdir (5), vücudumuzun çatısı sayılan iskelet 4 temel kısımdan oluşur (4), vücudumuzun çatısı sayılan iskelet dört temel kısımdan oluşur (4), iskelet sistemi kaça ayrılır (3), iskelet kac kısma ayrılmıştır (3), iskelet kac kisimdan olusur (3), in (3), insan iskeleti ne den luşur (2), iskelet kaça ayrılır (2), gövdemiz ikiye ayrılır (2), vicudumuzda bulunan kemikler kac kisimdir (1), vucudumuz kac kisimdan olusur (1), vücudumuzun çatısı kaç kısımdan oluşur (1), govdemiz iki ana bolume ayrilir adlari nedir (1), vücudumuzun çatısı sayılan iskelet 4temel kısımdan oluşur bunlar nelerdir (1), gövdemiz 2 kısımdan oluşur bunlar nelerdir (1), vucudumuzun catisi sayilan iskelet dort temel kisimdan olusur bunlar nedir (1), vücudumuzun çatısı sayılan iskelet dört temel kısımdan oluşur?bunlar nelerdir (1), vücüdumuzun çatısı sayılan iskelet dört temel kısımları nelerdir (1), vücudumuzun çatısı sayılan iskelet nelerden oluşur (1), kemikler kaç grupta incelenir (1), iskeletimizn bolgeleri nelerdir (1), iskeletimiz nedir kaç kısma ayrılmıştır (1), iskelet in3 temel kısmı nedir (1), gövdemiz kaça ayrılır adlari nelerdir (1), iskelet kaç kısma ayrılır isimleri (1), govdemiz ikiye ayrilir ikinci sinif (1), govdemiz ikiye ayrılır adları (1), gövdemiz ikiye adlari nelerdir (1), iskeletimiz kaç kısımdan oluşur (1), iskeletimiz kaç kısma ayrılır (1), iskeletimiz kaç parçadan oluşur (1), iskeletimiz kaca ayrilir (1), vucudumuzun catisi sayilan iskelet temel kisimlari nelerdir (1)
Share

Etiketler : , , ,

Benzer Başlıklar :
Bunlar da İlginizi Çekebilir :
 • Ampulün Yol Açtığı Teknolojik Gelişmeler Nelerdir
 • Dil Sevgisi ile İlgili Şiir
 • Hz Muhammetin Aile Bireyleri Kimlerdir
 • İnanmak Başarmanın Yarısıdır ile İlgili Kompozisyon
 • Depremle İlgili Yazı

 • Bu Yazıyı Oylayın :
  Değerlendirmeniz => Beğenmedim : 10 üzerinden 1Değerlendirmeniz => Beğenmedim : 10 üzerinden 2Değerlendirmeniz => Beğenmedim : 10 üzerinden 3Değerlendirmeniz => Ortalama : 10 üzerinden 4Değerlendirmeniz => Ortalama : 10 üzerinden 5Değerlendirmeniz => Ortalama : 10 üzerinden 6Değerlendirmeniz => Beğendim : 10 üzerinden 7Değerlendirmeniz => Beğendim : 10 üzerinden 8Değerlendirmeniz => Çok Beğendim : 10 üzerinden 9Değerlendirmeniz => Çok Beğendim : 10 üzerinden 10 (Toplam 2 kez oylandı; Oy Ortalaması: 10 üzerinden 9,50)

  (Oyunuzu yıldızların üzerine tıklayarak kullanabilirsiniz. Değerlendirme sağa gittikçe olumlu yönde artar. Teşekkür ederiz.)
  Loading...Loading...

  1 Yorum var - “iskelet kaç bölümden oluşur cevabı”

  1. vıdıvıdı :

   ya çok güzel ödevim vardı bana hoca 100 verdi saolun :roll:

  Yorum Yazın

  Üyelik gerektirmez. Anonim yorum yapabilirsiniz.

  :D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen:

  YORUMUNUZ ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR !
  *