Petrol konusunda her ülke kendine göre bir söylence uydurmuştur. Bu söylencelerin tek amacı, dünyayı boyunduruğuna alan bu büyülü gücün bulunma şerefine, o ülkeler için Özel bir pay çıkarmaktır.

Sözgelişi; Yunanlılar, petrolü ilk bulanın Büyük İskender olduğunu ileri sürerler: “M.Ö. XVI. yüzyıl” başlangıcında Büyük İskender bugünkü Amuderya kıyısına vardığında, askerleri yerden fışkıran yağlı bir madde görmüşlerdi. Bir avuç Örnek alıp rahiplere götürdüler. Rahipler gerçi bu yağlı maddenin ne olduğu konusunda bîr şey diyemediler ama, uygun bir yorum da düşürdüler bu, gelecekteki anlı şanlı fakat bir o kadar da zorlu savaşların habercisiydi.

Büyük İskender, Amuderya kıyısında rastladığı yağlı maddenin dışında. Mezopotamya petrollerini de “keşfetmişti”. Bu “keşif”; Babilde, o sonsuza kadar sönmeyen ateşi, bir de Babil çevresindeki doğal asfaltı görmesinden geliyordu.

Yunanlıların, Büyük iskender’e bağladıkları bu iyimser söylence kadar İranlıların anlattıkları da ilgi çekicidir: “Büyük İskender de, rahipleri de gerçekte petrolün ne olduğunu hem anlamamışlar, hem de bu yeni maddenin ne işe yaradığına akıl er-dirememişlerdi. Plütark’ın anlattığına göre; petrolü ilk gören Yunanlılar zeytin ağacı bulunmayan bir ülkede nasıl olup da böylesi bir yağ bulunduğuna pek şaşırmışlardı.”

Japonlar, M.S. VII. yüzyılda Honno Adası’nın Eshigo bölgelerinde (bugün oraları petrol alanlarıdır) kuyulardan petrol çıkarır, ulu imparatorlarının sarayını ışıklandınrlarmış.İtalyanlar da Romalı atalarının kuzey İtalya’da o sonsuza kadar sönmeyen ateşi yakmış olduklarını ileri sürerler. Arnavutlara göre; o sönmeyen ateşin yandığı Nymheum’un kendi topraklarında oluşu, şerefin kime ait olduğunu yeterince açıklamaktadır.

Bir başka söylence de, İlk petrolün Mısır, Filistin ve Babilde kullanılmakta olduğu üzerindedir: Duvar yapımı için petrollü harç “Babii’de; yani, bugünkü İrak’ta kullanılıyor ve Babilliler petrolü yakından biliyorlardı. Ünlü Babil Kulesi de bu harçla yapılmıştı.”Bu söylencenin daha da güçlenmesi için dinden de destek alınıyordu: “Musa Peygamber doğduğunda, annesi onu bir sepete koyup Nil Irmağı’na salıvermişti ki, bu, Sina Yarımadası’nda bulunan koyu parafinli asfalttan başka bir şey değildi.” Lût Gölü, bugün hâlâ Filistin’dedir ye üstelik gölün kıyılarıyla dibinde

İlginizi Çeker mi ? : PKK 'nın para trafiği ortaya çıktı başlıklı konuda çıktı, ortaya ve trafiği hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konu İçin Yapılan Aramalar :
petrolün dünyadaki önemi nedir (28), petrolün önemi (24), petrölün dünyadaki önemi (22), petrolün önemi nedir (12), petrolün türkiyede önemi nedir 4 sınıf ödevi (3), dünyada petrolün önemi (3), petrol önemi (2), petrolün önemi ile ilgili kompozisyon (2), dünya için petrol neden önemlidir kısaca (2), petrol ün önemi nedir (2), petrol önemi ödev (2), petrolün insanlara olan önemi nedir (2), petrolün önemi özeti (2), petrolün konumu ve önemi (1), petrolün önemi ile ilgili (1), petrolün dünyadaki önemi vardır (1), petrolün önemi ile ilgili kısa şiirler (1), petrolün insanlar için önemi nedir? (1), petrolün önemi ile ilgili slaytlar (1), petrolün önemi kısa (1), petrolün önemleri (1), petrolün önemi ödevleri (1), petrolün önemi nedir tubitak com (1), petrolün önemi nedir slayt (1), petrolün önemi nedir kısaca (1), ülkemiz ve dünya için petrolün önemi nedir (1), petrolun önemi kompozisyon (1), petrolün önemi kısaca (1), petrolün hayatımızdaki önemi nedir (1), petrolün hayatımızdaki önemi 5 sınıf (1), petrollün önemi (1), petrol ün hayatımızdaki önemi (1), petrol önemi nedir (1), petrol nedir ve önemi (1), petrol mühendisliğinin önemi nedir (1), gelecek yüzyılda suyun petrolden çok önem kazanacak olmasının nedenleri nelerdir (1), gelecek yuzyıla petrolun onemi (1), dünyada petrolün önemi ve petrolernelerde yararlanır (1), petrolönemi (1), petrolün dünya açısından önemi (1), petrolün dünya açısından önemi örneklerle (1), petrolün gelişimi hakkında makale örnekleri (1), petrolün gelecekteki ÖNEMİ (1), petrol dünyadakiönemi kısaca (1), petrolün dünyadaki önemi nedir? (1), petrolun dünyadaki önemi nedir kisaca (1), petrolün dünyadaki önemi nedir kısa (1), petrolün dünyadaki önemi ? (1), petrolün dünya üzerindeki önemi nedir (1), bölgemiz yüzyılda suyun petrolden önemi (1)
Share

Etiketler : ,

Benzer Başlıklar :
Bunlar da İlginizi Çekebilir :
 • Koleksiyoncuların Yeni Hedefi God Of War Ascension
 • Sevgi Dostluk Ve Kardeşlik ile İlgili Ayetler
 • Çanakkale Şehitleri ile İlgili Yazı Bul
 • Sagopa Kajmer – Drama Yolları
 • Ünlü Ebrucular

 • Bu Yazıyı Oylayın : Değerlendirmeniz => Beğenmedim : 10 üzerinden 1Değerlendirmeniz => Beğenmedim : 10 üzerinden 2Değerlendirmeniz => Beğenmedim : 10 üzerinden 3Değerlendirmeniz => Ortalama : 10 üzerinden 4Değerlendirmeniz => Ortalama : 10 üzerinden 5Değerlendirmeniz => Ortalama : 10 üzerinden 6Değerlendirmeniz => Beğendim : 10 üzerinden 7Değerlendirmeniz => Beğendim : 10 üzerinden 8Değerlendirmeniz => Çok Beğendim : 10 üzerinden 9Değerlendirmeniz => Çok Beğendim : 10 üzerinden 10

  (Bu yazı henüz kimse tarafından oylanmamış. İlk siz değerlendireceksiniz. Oyunuzu yıldızların üzerine tıklayarak kullanabilirsiniz. Değerlendirme sağa gittikçe olumlu yönde artar.)
  Loading ... Loading ...

  Yorum Yazın

  Üyelik gerektirmez. Anonim yorum yapabilirsiniz.

  :D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen:

  YORUMUNUZ ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR !
  *