Maden Suyu, içerdiği tüm mineraller ve karbondioksit gazı ile birlikte yeraltındaki çatlaklardan yol bularak yeryüzüne çıkar ve tamamen “doğaldır”. ise su ve sudan yapılan içeceklere üretim esnasında karbondioksit gazı basılmasıyla elde edilen ve tamamen “yapay” olan bir içecektir.

*Maden suyu “asitli” midir?

Halk arasında “asitli” denilen içeceklerde aslında kastedilen, içeceğin içindeki “karbondioksit” gazıdır. Karbondioksit gazı dilimiz ile temas ettiğinde geçici olarak tat algılayıcılarını uyuşturduğu için içimi kolaylaştırmaktadır. Gazlı içecek üretiminde çok özel proseslerle üretilen ve % 99,99 saflıkta gıda üretimi için özel karbondioksit gazı kullanılır.

*Günde ne kadar maden suyu tüketebiliriz ?

Doğal suların içerdiği zengin mineraller vücudumuzda vitaminlerin fonksiyonlarına yardımcı olurlar. İçerdiği zengin kalsiyum ve florür gibi mineraller nedeniyle özellikle çocuklar, bayanlar ve yaşlıların daha fazla maden suyu içmeleri gerekir. Uzmanlar günde en az 2 litre civarında su ve maden suyu gibi “yararlı sıvı” tüketilmesini öneriyor.

*Çocukların maden suyu içmesi zararlı mıdır?

Maden suyunun bilinen hiçbir zararı olmayıp, aksine sayısız yararları vardır. Büyüme çağındaki çocuklar kalsiyum, demir, çinko, florür gibi minerallere yetişkinlerden daha fazla ihtiyaç duyarlar. Bu ihtiyacı karşılamanın en iyi yolu bolca süt ve doğal suları tüketmeleridir. Maden suyunun içerdiği kalsiyum kemik yapısının, florür ise ağız ve diş sağlığının gelişmesi için son derece yararlıdır.*Hamilelikte maden suyu içilir mi?
Hamilelik, beslenmeye özellikle dikkat edilmesi gereken bir dönem. İnsan vücudu bebeği besleyebilmek ve gelişmesini sağlamak için normalden daha fazla gıda, sıvı, mineraller ve vitaminlere ihtiyaç duyar. Bu katkıyı doğal yoldan sağlayabilmek için, hamilelikte düzenli olarak maden suyu tüketimi tavsiye edilir.

*Maden suyu cilde yararlı mıdır ?

Maden suyu içerdiği zengin mineraller vücudumuzun birçok bölgesine olduğu gibi cilt için de yararlıdır. Hatta piyasada sprey şişelerine doldurulmuş ve yüze püskürtülerek kullanılan maden suları satılır.

*Maden suyu böbrek taşı yapar mı?

Böbrek taşlarının oluşumunda ana neden, yetersiz miktarda sıvı tüketimidir. Başka bir deyişle, yaşamı boyunca yeterli ve düzenli miktarlarda su ve maden suyu tüketmeyen insanlarda böbrek taşı oluşumu hızla meydana gelir. Bu duruma gelmiş ve böbreklerinde taş oluşmuş insanların maden suyu tüketmeleri tavsiye edilmez ancak esas olan, düzenli ve yeterli miktarlarda su ve maden suyu tüketerek vücudumuzu bu gibi etkenlerden korumaktır.

*Avrupa’da ve Türkiye’de kişi başına yıllık maden suyu tüketimi ne kadar?

Avrupa’da kişi başına yılda 150 litre maden suyu tüketirken bu oran Türkiye’de 3 litrenin altında. Ülkemiz aslında Avrupa’nın doğal mineralli sular açısından en zengin coğrafyasına sahip ancak, yıllık 65 milyon litre olan bu kaynağın sadece yüzde biri şişeleniyor, yüzde doksandokuzu boşa akıyor. Süt ve süt ürünleri tüketiminde de Avrupa ile aramızda benzer oranlar olduğu için, neticede ulusal beslenme kültürü ile bağlantılı ilginç tablolar ortaya çıkıyor. Örneğin bu beslenme kültürü sayesinde Avrupalı kemik erimesi gibi hastalıkları nadiren duyarken Türkiye’de belirli yaş ve cinsiyet gruplarında kemik erimesi oranları % 30’larda yaşanıyor. Bunun en önemli nedeni, yaşam boyunca düzenli olarak tüketilen süt ve doğal suların miktarlarındaki, bu yol ile alınan doğal kalsiyum takviyesindeki büyük farklılık.*Maden suyu son kullanma tarihinden sonra bozulur mu?
Maden suyu kapağı açılmaz ise kesinlikle bozulmaz. Ürünlere son kullanma tarihi konulmasının tek nedeni, dolumdan sonra belirli bir süre geçtiği zaman sadece kapak ve ambalajdan dışarıya karbondioksit gazı kaçması ve azalmasıdır.

*Düzenli maden suyu tüketimi ile bazı hastalıklar arasında bağlantı var mıdır?

Maden suyunda zengin olarak bulunan minerallerden magnezyum, hücre içerisinde potasyumdan sonra en yoğun olarak bulunan katyondur. Hücre zarı, hücre içi ve hücre çekirdeğindeki birçok biyolojik olaylarda etkilidir ve kas ile sinirlerdeki elektrik uyarılarının iletilmesini sağlar. Kalp ve damar hastalıkları ile çok ilgisi vardır. Enfarktüs geçiren insanlarda magnezyum düşüklüğü saptanmıştır. Damar sertliğine yol açan damarlardaki yağ ve kalsiyum birikmesi de magnezyum eksikliğinden oluşur.*Sodyum vücut sıvılarında en fazla bulunan elementtir ve sıvı dağılımı ile sıvıdengesinin düzenlenmesini sağlar. Ayrıca asit-baz dengesi ve sinir uyarılarının taşınması en önemli görevlerindendir.

*Kalsiyum vücudumuzda en fazla bulunan elementtir. Kemik yapısının yanı sıra kas kasılmalarının düzenlenmesine, sinir uyarılarının taşınmasına, hücre zarlarında iyon değişimine, hormonların, sindirim enzimlerinin ve nörotransmitterlerin salgılanmasına yardımcı olur. Yaşla ilgili kemik kayıplarını ve kırılmalarını önler. Kalsiyum sadece süt ve doğal sularda bulunur. İçerisinde kalori ve kolesterol olmadığı için maden suyu, kalsiyum açısından süte en iyi alternatif olmaktadır.

*Bikarbonatlar, magnezyum, sitratlar, sodyum, flor ve kalsiyum maden suyunda bulunan doğal dengeleri ile, ürolojik hastalıkların seyri ve özellikle ameliyat sonrasında çok etkendir. Böbrek taşlarının tekrarlamasını önlemenin en kolay, en pratik ve doğal yolu bu sıvıları bolca tüketmektir.

*Bikarbonatlı sular alkali yapıları sayesinde mide asiditesini nötralize eder ve bu özelliği nedeni ile peptik ülser hastalığının tedavisinde önemli rol oynarlar. Yine fonksiyonel mide ve bağırsak hastalıklarında semptomları azaltıcı etkileri vardır.Kalsiyum ve magnezyum içeren sular bağırsak molaritesini azaltarak stress sonucu gelişen ishal gibi şikayetleri önlemede etkili olurlar. Sülfatlı sular safra salgılarını ve akımlarını arttırır.

*Kalsiyum zengini doğal mineralli sular, menapoz döneminde kadınlarda ve ileri yaşlarda erkeklerde kemik erimesinin önlenmesi ve tedavisinde yeterli kalsiyum desteği sağlanmasında önemli bir seçenektir.

İlginizi Çeker mi ? : St. Philippus ’un Mezarı Denizli 'de Bulundu | Hz. İsa 'nın Havarisi 'nin Mezarı ! başlıklı konuda bulundu, Denizli ve Havarisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konu İçin Yapılan Aramalar :
ıngılız sodası (353), sodann faydalar (278), ingiliz sodası faydaları (155), ingiliz sodasının faydaları (120), yemek sodasının faydaları (94), cep sodasının faydaları (90), cep sodası ne işe yarar (79), cep sodası nedir (56), ingiliz sodası ne işe yarar (47), ingiliz sodası nasıl kullanılır (43), sodanın faydaları (40), yemek sodası nedir (38), cep sodası (37), caynaya soda (31), ingiliz sodası nedir (29), ingiliz sodası zayiflatirmi (28), ingiliz sodası ile zayıflama (27), amerikan sodası (23), içme sodasının faydaları (22), amerikan sodası nedir (21), ingiliz sadosı nın yararları (19), cep sodası faydaları (19), cep sodası ile zayıflama (19), ekmek sodasının faydaları (17), ekmek sodası (17), yemek sodası (15), yemek sodası ne işe yarar (15), galenik ingiliz karbonatı (15), yemek sodası faydaları (13), ingiliz sodasının cilde faydaları (10), cep sodası nerelerde kullanılır (6), soda ile ariqlama (6), içme sodası (5), çamaşır sodasinin faydaları (5), soda ile ariqlama usullari (5), cep sodası ile karbonat aynı şey mi (5), ekmek sodasi nedir (5), cep sodası nerede bulunur (5), ingiliz sodası nasıl içilir (3), sodali suyun faydasi (3), sodanin orqanizme faydalari (3), cep sodası içmek zararlımı (3), sodayla karbonat aynımı (2), cep sodası içeriği (2), sodayla ariqlama (2), amerikan sodası zayıflatırmı (2), yemek sodasinin icerigi (2), çamaşır sodasinin kullanım alanları (2), yemek sodası kullanım amaçları (2), amerikansodasi (2), Amerikan sodasi neRede satilir (2), yemek sodası nerelerde kullanılır (2), soda (1), sodanım faydasi (1), sodanin orqanizme faydasi (1), cep sodası ishal yaparm (1), Cep sodası ile limon zayıflatırmı (1), sodanin orqanizme fadasi (1), sodanın tesiri (1), SODANIN VÜCUDUMUZA FAYDALARI (1), sodayla ariqlama ziyanlimi (1), sodanin insan orqanizminde faydalari (1), yemek sodası nasıl kullanılır (1), TQDK gov az 2015orta ixtisas netice (1), yemek sodası nerede satılır (1), yemek sodası ve karbonat aynımı (1), yemek sodasının fları (1), Sodani disime nece surtum (1), sodali suyun orqanizme faydasi (1), cep sodasının içindekileri (1), ingiliz sodası ve yemek sodası arasındaki fark (1), cepsodası ne işe yarar (1), etmek sodanin cilde faydasi (1), etmek sodanin uze faydasi (1), etmek sodasinin uze faydalari (1), her yemekten sonra soda (1), İÇME SODASI NASIL (1), icme sodasiyla karbonat ayni mi (1), İNGİLİZ SODA (1), ıngılis sodası sade sodadan nasıl farklı (1), cep sodasının içindekiler (1), cep sodasinin cilde faydaları (1), CEP SODASI KULLANIŞI (1), sodali suyu nece icmeli (1), soda nerede kullanılır (1), CEP SODASI VE LİMONLU SUYUN FAYDASI NEDİR (1), cep sodasi yemek sodasini nerelerde kullaniriz (1), KARBONATLA YEMEK SODASI AYNI ŞEY Mİ (1), karbonatla soda aynı şey mi (1), Karbonat ve cep sodasi aynimidir (1), karbonat ile cep sodasi aynimi (1), ingilz sodasi (1), İngiliz sodasinin zararları (1), ingiliz karbonatı bronşit faydaları (1)
Share
Benzer Başlıklar :
Bunlar da İlginizi Çekebilir :
 • Örnek Anket Soruları
 • Canlı Ve Cansız Varlıkların Özellikleri
 • Gülben Ergen - Yarı Çıplak
 • Kare Prizmanın Hacmi
 • Besin Doku Ve Hücre Ayraçları

 • Bu Yazıyı Oylayın :
  Değerlendirmeniz=> Hiç Beğenmedim : 10 üzerinden 1Değerlendirmeniz => Beğenmedim : 10 üzerinden 2Değerlendirmeniz => Yetersiz : 10 üzerinden 3Değerlendirmeniz => Ortalama : 10 üzerinden 4Değerlendirmeniz => Ortalama : 10 üzerinden 5Değerlendirmeniz => Ortalama : 10 üzerinden 6Değerlendirmeniz => Beğendim : 10 üzerinden 7Değerlendirmeniz => Beğendim : 10 üzerinden 8Değerlendirmeniz => Çok Beğendim : 10 üzerinden 9Değerlendirmeniz => Çok Beğendim : 10 üzerinden 10 (Toplam 1 kez oylandı; Oy Ortalaması: 10 üzerinden 4,00)

  (Oyunuzu yıldızların üzerine tıklayarak kullanabilirsiniz. Değerlendirme sağa gittikçe olumlu yönde artar. Teşekkür ederiz.)
  Loading...

  Yorum Yazın

  Üyelik gerektirmez. Anonim yorum yapabilirsiniz.

  :D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen:

  Yorumunuz Onaylandıktan Sonra Yayınlanacaktır.
  *