Zürafa (Giraffa camelopardalis), zürafagiller(Giraffidae) familyasından bir memelidir. Dünya’daki en uzun kara hayvanıdır. Beyaz-krem bir ten üstünde siyah ve kahverengi arasında beneklerden oluşan bir vücudu vardır. Boy uzunlukları 4 ila 6 metre arasında değişir.
Zürafa’lar Afrika’da yaşarlar. Güney ve Kuzey Afrika en çok bulundukları bölgelerdir. Genelde savan’larda otlak’larda ve açık ormanlarda yaşamlarını sürdürürler.
Erkeklerinin boyu 4.4 ve 5.5 metre boyunda olup 1.5 ton ağırlığındadır. Bugüne kadar kayıt edilmiş en büyük zürafa 5.87 m. olup 2 ton ağırlığındadır. Dilleri boynuzumsu yapıya sahiptir. Dişiler ise 4.0 ve 5.0 metre gibi yüksekliğe sahiptir ve erkeklere Boynuzları göre daha hafiftir. Dişiler genellikle erkeklerine göre hafif ve daha kısa olurlar. Her iki cinsinde boynuzları vardır, dişilerin boynuzu daha kısadır. kemikleşmiş kıkırdaktan oluşmuştur. Erkekler yaşlandıkça kafasındaki boynuzlarında kalsiyumun etkisiyle gelişir.
ses telleri yoktur.Bunun nedeni ise boyunlarının çok uzun oluşu ve ses tellerinin sığmamasıdır.35–40 cm uzunluğunda siyah bir dile sahiptirler. Boyunlarının uzun olması bakımından kafa kısmında kan gitmesi için çok büyük kalplere sahiplerdir. Bu büyük hayvanlar günlerinin ortalama 1 saatini (en az 10 dakika, en fazla 2 saat) uyuyarak geçirirler

İlginizi Çeker mi ? : Ben Buraya Siyasetten Düştüm ! başlıklı konuda Buraya, Düştüm ve Siyasetten hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konu İçin Yapılan Aramalar :
zürafanın hayat döngüsü (57), zürafanın yaşam döngüsü (53), zürafanın büyümesi (28), zürafaların yaşam döngüsü (20), zürafaların hayat döngüsü (16), zürafa yaşam döngüsü (15), zürafanın büyüme (11), zürafa hayvanın yaşam döngüsü (1), zürafa hayat döngüsü kısaca (1), zürafanın hayat döngüsü resmi (1), zürafa hayat döngüsü (1)
----------- REKLAM -----------


------------------

Share
Benzer Başlıklar :
Bunlar da İlginizi Çekebilir :
 • Allah İntikam Alır
 • 8 sınıf fen ve teknoloji soruları
 • Fırında Palamut
 • Yarın Sabah Başçavuş Albayı Tutuklayacakmış
 • Ahirette Sorguya Çekilmek

 • Bu Yazıyı Oylayın :
  Değerlendirmeniz=> Hiç Beğenmedim : 10 üzerinden 1Değerlendirmeniz => Beğenmedim : 10 üzerinden 2Değerlendirmeniz => Yetersiz : 10 üzerinden 3Değerlendirmeniz => Ortalama : 10 üzerinden 4Değerlendirmeniz => Ortalama : 10 üzerinden 5Değerlendirmeniz => Ortalama : 10 üzerinden 6Değerlendirmeniz => Beğendim : 10 üzerinden 7Değerlendirmeniz => Beğendim : 10 üzerinden 8Değerlendirmeniz => Çok Beğendim : 10 üzerinden 9Değerlendirmeniz => Çok Beğendim : 10 üzerinden 10 (Toplam 4 kez oylandı; Oy Ortalaması: 10 üzerinden 4,75)

  (Oyunuzu yıldızların üzerine tıklayarak kullanabilirsiniz. Değerlendirme sağa gittikçe olumlu yönde artar. Teşekkür ederiz.)
  Loading...

  Yorum Yazın

  Üyelik gerektirmez. Anonim yorum yapabilirsiniz.

  :D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen:

  Yorumunuz Onaylandıktan Sonra Yayınlanacaktır.

  *